Rower trekkingowy jest jednośladem przystosowanym do długich, nawet kilkudniowych wypraw. Jest bogato wyposażony i umożliwia zabranie ze sobą większej ilości bagażu, a także daje wygodę w długiej trasie i dobrze radzi sobie z różnego rodzaju terenem.

Rowery trekkingowe to właściwie bogato wyposażona odmiana rowerów crossowych. Są zatem uniwersalne jeśli chodzi o teren i umożliwiają wygodną, bezpieczną jazdę tak po drogach utwardzonych jak i nieutwardzonych – z przewagą tych pierwszych. Do jazdy typowo terenowej najlepsze są bowiem rowery górskie. Te jednak nie nadają się na długie wyprawy tak dobrze jak rowery trekkingowe  z kilku powodów.

Po pierwsze, jak już wspominaliśmy, Rowery trekkingowe mają bogate wyposażenie. Nie będziemy musieli samodzielnie montować błotników czy bagażnika. W standardzie znajdują się też rozmaite kosze na kierownicę, lampki i wszystko, co może być potrzebne w czasie podróży. Rower trekkingowy powinien również umożliwiać zamontowanie przyczepki z tylu.

Jednoślady trekkingowe cechują się dużą wagą, która może sięgać nawet do 60 kilogramów, a to głównie z powodu ich bogatego wyposażenia. Są to więc rowery typowo do długich wycieczek, mające służyć bardziej jako środek transportu niż jednoślad na krótkie wycieczki po parku.