Rowery crossowe to dosyć wszechstronne jednoślady, które doskonale sprawdzają się zarówno w terenie, na mniej wymagających szlakach jak i po dobrze ubitych trasach asfaltowych. Taka specyfikacja możliwa jest do osiągnięcia poprzez wykorzystanie większych lecz cieńszych opon niż te montowane w popularnych rowerach górskich.

Rama w rowerze crossowym jest lżejsza i delikatniejsza, przez co też mniej sztywna niż w rowerach górskich. Dzięki takiej konstrukcji i rozmiarowi kół, rowery te stają się świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim przemieszczaniu się zachowując przy tym odpowiedni stopień komfortu. Często rowery crossowe wyposażane są w dodatkowy osprzęt, taki jak sakwy, bagażnik, błotniki, torby rowerowe i wiele innych akcesoriów, które zwiększają jego wszechstronność, nie rezygnując z doskonałej funkcjonalności. Rowery crossowe często porównuje się do rowerów górskich, ze względu na ich wygląd, jednak zastąpić mogą one również rowery miejskie do codziennych przejażdżek.

rower crossowy

Rowery crossowe dla kobiet

Istnieją pewne różnice, które wyróżniają rowery damskie od męskich. Rama w damskich modelach rowerów crossowych jest lekko pochylona, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. Wielu producentów nadal stosuje takie rozróżnienie, jednak granica między rowerami męskimi i damskimi coraz bardziej się zaciera. Decydując się na rower damski warto zatem zwrócić uwagę zarówno na ramę jak i na jakość jego wykończenia i wykorzystanie markowego osprzętu. Wiele rowerów crossowych dla kobiet poznasz również po kolorystyce i wzornictwie ramy.

Rowery crossowe dla mężczyzn

Crossówki męskie posiadają prostą ramę i utrzymane są najczęściej w stonowanej kolorystyce. Te do jazdy po mieście często wyposażone są w bagażnik oraz błotniki, a te do jazdy po bezdrożach posiadają nieco szersze opony. Podobnie jednak jak w przypadku wyboru każdego roweru, warto zwrócić uwagę zarówno na jego wagę oraz wykorzystanie wysokiej jakości osprzętu, który może znacząco wydłużyć jego żywotność.

Rozmiar ramy rowerowej

Jazda na rowerze crossowym powinna zapewniać odpowiednią i wygodną postawę. Przymiarka i rozmiary ram nie różnią się od tych, których dokonuje się podczas zakupu roweru górskiego czy szosówki. Łatwym sposobem na dopasowanie jest zmierzenie długości swojej nogi i skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów, które pozwolą oszacować jak dany wynik przekłada się na rozmiar ramy rowerowej. Niemniej jednak przed zakupem warto przymierzyć kilka rowerów i sprawdzić jak będziemy się na nich czuli. Jeżeli odczujemy choćby najmniejszy dyskomfort, warto sprawdzić inny model, bowiem może to mieć przełożenie na jakość naszych kolejnych podróży.

rowery crossowe

Przy zakupie roweru crossowego warto zwrócić również uwagę na posiadanie amortyzatorów. Rower z amortyzatorem przednim ułatwia jazdę po różnych nierównościach czy podjazd pod górkę, przez co jest również nieco mniej sztywny i cięższy. Świetnie sprawdzą się one również w jeździe miejskiej, gdzie zmagamy się z wysokimi krawężnikami czy dziurami w jezdni, poprawiając tym samym komfort swojej jazdy.

 

Bogatą ofertę rowerów crossowych znajdziecie tutaj: http://www.bikesalon.pl/rowery-crossowe