rowery 29Dylemat, czy wybrać rowery 29, czy 26 cali, jest dylematem bardzo powszechnym. Wszyscy bowiem wiemy, że szkopuł nie tkwi jedynie w rozmiarze, ale także w wielu innych aspektach, przekładających się tak naprawdę na ogólny komfort jazdy.

My wolimy rowery 29 i jesteśmy w stanie to uargumentować, dlatego zapraszamy do lektury. Po pierwsze – są one stabilniejsze, a zatem samo prowadzenie nie jest tak nerwowe jak w przypadku rowerów z kołami dwudziestosześciocalowymi. Owszem, tyczy się to zazwyczaj osób o większym wzroście, aczkolwiek i te niższe mogą to odczuć na własnej skórze. Dalej dwadzieścia dziewięć cali to większe możliwości w zakresie pokonywania trudniejszych terenów, dlatego nic dziwnego, że coraz większa ilość rowerów górskich w takowe zostaje wyposażona. Po trzecie – bez względu na to, czy chodzi o jazdę po terenach płaskich i mniej wymagających, czy po terenach stricte górskich, jazda jest o wiele bardziej płynna i o wiele równomierniej rozłożona.

 

Poza tym rowery 29 w większym stopniu dotykają powierzchni, aniżeli ich dwudziestosześciocalowe odpowiedniki, dlatego charakteryzują się o wiele wyższymi oporami toczenia oraz łatwością kontrolowania dwukołowca w czasie nawet najbardziej gwałtownych skrętów.

 

Oczywiście nie idealizujemy powyższych, zatem musimy wspomnieć o niemożliwości wykonania szybkich przyspieszeń, co wynika z większej średnicy kół, ale cóż, coś za coś. Po naszemu dwadzieścia dziewięć cali to coś o wiele lepszego, ale z drugiej strony – to również coś droższego. Jak zawsze trzeba zatem kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami.