Pogoda za oknami zdecydowanie zachęca nas do opuszczenia czterech ścian i spędzania swojego wolnego czasu na powietrzu, ciesząc się słońcem i wysokimi temperaturami. W taką pogodę doskonale sprawdzają się rowery, dzięki którym podróż staje się dużo bardziej przyjemna ze względu na chłodzący nas podczas podróży wiatr.

Rowerów wszędzie wokół nas jest coraz więcej, zarówno w miastach jak i w mniejszych miejscowościach, dlatego chęć dołączenia do rowerzystów może narastać w każdym z nas. Decydując się na zakup roweru do wakacyjnych rekreacyjnych przejażdżek stajemy jednak przed wyborem modelu roweru, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Najczęściej staniemy przed wyborem między rowerem górskim oraz rowerem crossowym, bowiem te dwa typy jednośladów są obecnie najlepiej przystosowane do jazdy rekreacyjnej.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do tego, który z tych dwóch modeli powinniśmy wybrać, swoje zakupy powinniśmy rozpocząć od tego by doprecyzować gdzie planujemy jeździć na rowerze. Najprostszą definicją roweru górskiego jest fakt, że za jego pomocą bardzo dobrze poradzimy sobie w jeździe po nieco trudniejszym terenie, np. w górach czy w lesie. Rower górski sprawdzi się również na ulicach i ścieżkach rowerowych, jednak przez specyfikę swoich opon i ich bardziej wyprofilowanego bieżnika będzie on stawiał nieco więcej oporu.

rower crossowy

Rowery crossowe są z kolei swoistym przeciwieństwem rowerów MTB. Doskonale sprawdzają się na ścieżkach rowerowych i ulicy, jednak nie sprawią nam też większego problemy podróże po ścieżkach bardziej wymagających i szutrowych traktach, choć naturalnie będą sprawowały się w terenie nieco gorzej od rowerów górskich.

Z takim prostym podsumowaniem zdecydowanie łatwiej dokonamy wyboru odpowiedniego roweru przygotowanego na nasze potrzeby. Zatem jeżeli faktycznie planujemy na rowerze jeździć bardzo rekreacyjnie, np. organizując sobie weekendowe wyprawy szlakami rowerowymi to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą rowery crossowe. Jeżeli jednak mieszkamy w okolicy, w której większość dobrych terenów do jazdy na rowerze wiedzie przez bardziej wymagające szlaki leśne, polne czy górskie drogi to idealne będą rowery górskie.

rower górski

Oczywiście przy wyborze roweru musimy precyzyjnie dobrać rozmiar ramy, tak by jazda jak i postój na nim były dla nas jak najbardziej komfortowe. Istotny jest jednak także rozmiar kół, który będzie miał wpływ na jakość oraz szybkość naszej jazdy. Rowery crossowe przeznaczone dla osób dorosłych zazwyczaj wyposażone są w koła 28” dzięki czemu możemy poruszać się sprawniej bez konieczności nadkładania siły w pedałowanie. W przypadku rowerów górskich, nie rzadko możemy spotkać modele z kołami w rozmiarze 26”, zatem w tym przypadku nasze poszukiwania powinniśmy zawęzić do modeli, które oferują większe koła, np. 27,5”.

Dodatkowo rower crossowy możemy zdecydowanie łatwiej wyposażyć w dodatkowe akcesoria, zamontować bagażnik z sakwami czy pełne błotniki i wybrać się na takim jednośladzie nawet na dużo dalsze wyprawy. Niemniej jednak, jeżeli przewija nam się przez myśl zakup roweru to zdecydowanie zarówno rower górski jak i crossowy sprawią nam wiele frajdy i pozwolą cieszyć się doskonałą pogodą w terenie.