Pogoda za oknami i wskaźnik i temperatury nie pozostawiają już chyba nikomu złudzeń, na to, że wielkimi krokami, a właściwie już teraz susami zbliża się do nas zima. Zapewne większość osób pochowała już zwoje jednoślady do garaży, do piwnic czy znalazło ciepły kąt dla swoich dwóch kółek we własnym domu. Są jednak i tacy, którzy bez względu na panujące warunki atmosferyczne codziennie korzystają z roweru by dojechać do pracy czy szkoły, którym nie straszny mróz czy opady deszczu czy nawet pokryte śniegiem drogi.

Dziś słów kilka o rękawiczkach rowerowych, które ułatwią nam życie w czasie zimy, jakie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas przymiarki i poszukiwań odpowiedniego modelu.

Dłonie ułożone na kierownicy są bardzo narażona na szkodliwe działanie wiatru i mrozu, które błyskawicznie mogą doprowadzić do odmrożeń, pęknięć skóry i podrażnień, które nie łatwo wyleczyć. Każdy rowerzysta ma oczywiście inną odporność i dla jednych lekki przymrozek nie będzie stanowić problemu, dla innych będzie to jednak pogoda przed którą będą chcieli się odpowiednio zabezpieczyć.

Rękawiczki rowerowe występują w trzech podstawowych typach: rękawiczki krótkie, długie oraz zimowe. Pierwszy typ nadaje się do każdej jazdy, bowiem mają one zapewnić nam jedynie komfort i lepszy chwyt kierownicy. Rękawiczki długie wykorzystuje się w sportach rowerowych, typu: downhill, BMX cze freeride. Rękawiczki zimowe, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do jazdy zimą i zazwyczaj są dodatkowo ocieplane, by zapewnić ochronę naszym dłoniom nawet w ekstremalnych warunkach.

rękawiczki rowerowe

Poszukując zimowych rękawiczek rowerowych warto zwrócić uwagę na żelowe wstawki, które zmniejszają nacisk dłoni na kierownicę, zapobiegając tym samym uciskaniu nerwów i drętwieniu podczas pokonywania dłuższych dystansów. Mówiąc o rękawiczkach rowerowych nie sposób pominąć aspektu ochrony przed otarciami i uderzeniami podczas upadków, które zwłaszcza zimą przy niskich temperaturach mogą być bardzo dotkliwe.

Przy wyborze rękawiczek rowerowych najistotniejszym aspektem jest jednak ich wykonanie, jakość materiałów i szycia, dlatego na te aspekty należy zwrócić szczególną uwagę. Jako element garderoby, który ma stały kontakt z kierownicą jak i potem z naszych dłoni muszą one być na tyle wytrzymałe by sprostać tym ekstremalnym warunkom. Jeżdżąc w warunkach zimowych warto szukać rękawiczek, które dobrze chronią newralgiczne punkty naszych dłoni: palce, kostki oraz nadgarstki. Dodatkowa warstwa ochronna i cieplna powinny utrzymać stałą temperaturę całej dłoni, przy czym nie mogą one krępować ruchów czy gestów. Rękawiczki rowerowe muszą także poprawiać chwyt nie tylko na kierownicy ale i na manetkach hamulców czy przerzutkach.

Zdecydowanie dobrą praktyką przy wyborze rękawiczek rowerowych na zimę jest przymierzenie konkretnego modelu i dopasowanie dłoni do kierownicy. W ten sposób sprawdzimy jak układają się dłonie i czy możemy łatwo obsługiwać oprzyrządowanie rowerowe. Również rozmiar ma tutaj znaczenie, bowiem zarówno zbyt ciasne jak i zbyt luźne rękawiczki nie spełnią swojego zadania i mogą okazać się większym utrapieniem niż pomocą, dlatego decydując się na zimową jazdę na rowerze, warto odpowiednio skompletować swój sprzęt i dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia dłoni przed mrozem i opadami atmosferycznymi.