kaski roweroweKaski rowerowe są wielką niewiadomą dla polskiego rowerzysty. Wynika to z przekonania, że kaski są jakimś upokorzeniem, które dowodzi o braku umiejętności konkretnego rowerzysty. Nie, to błąd i nie powinniśmy tak myśleć. Na zachodzie to wyposażenie jest całkowicie powszechne. Ludzie decydują się nań na wielu płaszczyznach, wiedząc, że bez niego nie ma mowy o bezpieczeństwie.

W Polsce natomiast wszystko jest popularne: akcesoria i części rowerowe, rowery elektryczne, rowery crossowe i wiele, wiele innych, ale kaski… tu już jest problem. Może to efekt jakiegoś braku elementarnej wiedzy? Jeśli tak – spieszymy dziś Państwu z pomocą i przedstawiamy najważniejsze informacje na temat powyższych. Oto po pierwsze – kaski rowerowe to pojęcie ogólne. Właściwie to zbyt ogólne, ponieważ wyróżniamy kaski MTB, szosowe, miejskie, orzeszki i kaski na całą twarz. Dobór konkretnego zeń jest całkowicie uzależniony od tego, jaki styl kolarstwa preferujemy.

Bez względu na rodzaj, powyższe zawsze charakteryzują się podobną budową. Mamy część zewnętrzną oraz wewnętrzną, system wentylacyjny, zabezpieczenie przed deszczem, elementy odblaskowe, które zwiększają naszą widoczność, elementy odblaskowe, paski i systemy regulacyjne. Tak jak każde inne części rowerowe, tak też kaski należy roztropnie dobrać również i pod względem rozmiarów. Na koniec wreszcie kilka istotnych uwag: jakość kasku powinna być potwierdzona specjalnym certyfikatem ze specjalnym oznaczeniem – to raz, a dwa – żaden kask nie chroni niczego więcej poza głową, więc i tak zachowajmy ostrożność, ponieważ gdy dojdzie do wypadku z naszej winy, będziemy mogli mieć pretensje jedynie do siebie.