Kaski rowerowe to niewątpliwie jedne z najbardziej niedocenianych akcesoriów rowerowych. Najczęściej bowiem noszą je najmłodsi pasjonaci rowerowych przejażdżek a i tak nie zawsze.

Kask rowerowy mimo swojej często oszczędnej i futurystycznej budowy jest jednak najlepszym zabezpieczeniem, jakie rowerzysta może posiadać podczas podróży. Dobrze dopasowane kaski mogą nas uchronić przed drobnymi stłuczeniami a niejednokrotnie także ocalić nam życie.

Warto zatem wiedzieć jak odpowiednio dobrać kask do rozmiaru i kształtu głowy i na co powinniśmy zwracać uwagę podczas przeglądania ofert sklepowych.

 

JAK WYBRAĆ KASK ROWEROWY

Przed wyborem kasku rowerowego powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód swojej głowy. Można to zrobić przy pomocy najzwyklejszej miarki krawieckiej, którą oplatamy głowę nieco powyżej poziomu brwi. Zmierzenie obwodu głowy pozwoli nam zdecydowanie szybciej znaleźć i dopasować odpowiedni kask, bez konieczności przymierzania dziesiątek i setek modeli dostępnych w wielu sklepach rowerowych i sportowych.

Wybierając kask odpowiedniej wielkości musimy go przymierzyć i sprawdzić jak leży. Właściwie dobrany kask nie powinien być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasno opinać naszą głowę. Warto zwrócić uwagę na krawędź kasku, bowiem nie powinna ona przesłaniać nam widoczności i zaczynać się nad linią brwi. Również zapięcie pod brodom powinno być odpowiednio dopasowane i po wpięciu klamry zabezpieczającej kask nie powinien się poruszać ani nie uciskać. Jeżeli tak jest to znak, że właściwie dobraliśmy swój kask rowerowy.

 

RODZAJE KASKÓW ROWEROWYCH

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków rowerowych. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów są kaski MTB. Są to kaski bardzo uniwersalne i wykorzystywane są zarówno do jazdy po mieście jak i po terenach bardziej wymagających. Kaski MTB najczęściej posiadają charakterystyczny daszek, który ma chronić nasze oczy przed nadmiernym słońcem. Dobry kask rowerowy powinien posiadać również otwory wentylacyjne, dzięki którym nasza głowa chroniona jest przed nadmiernym nagrzewaniem i poceniem się. Niektóre kaski oprócz otworów wentylacyjnych posiadają także specjalną siatkę, która zapobiega przedostawaniu się przez nie owadów.

kask rowerowy uvex

Do kasków MTB bardzo podobne są kaski szosowe, które z reguły różnią się nieco kształtem i brakiem ochronnego daszka na przedzie.

Kolejnym rodzajem kasku, który stale zyskuje na popularności są kaski miejskie. Ich charakterystyczny wygląd można rozróżnić już na pierwszy rzut oka, podobnie zresztą jak kształt rowerów miejskich, które zawsze wyróżniały się na naszych drogach. Ich wygląd i kształt są tak różne od sportowych kasków MTB i szosowych, że nie zapewniają tak wysokiego poziomu wentylacji czy opływowości podczas jazdy, jednak to nie dla tych aspektów są one wybierane. Niemniej jednak są one bardzo komfortowe i najczęściej wyposażone w specjalną wyściółkę, która nie tylko chroni ale i zapewnia wygodne noszenie kasku przez długi czas.

kask rowerowy miejski

Kolejnym całkiem odmiennym niż kaski opisywanie dotychczas jest tzw. kask „full face”. Swoim wyglądem przypomina on kask noszony przez kierowców motorów crossowych, którego zadaniem jest jak najlepsza ochrona całej naszej głowy. Z reguły kaski full face to wyposażenie entuzjastów rowerowej jazdy ekstremalnej typu downhill. Ich konstrukcja chroni nie tylko czaszkę, ale i szczękę oraz pozwala na łatwe dopasowanie gogli ochronnych.

Kolejnym kaskiem przeznaczonym do bardziej ekstremalnej i wyczynowej jazdy jednośladem są kaski zwyczajowo nazywane „orzeszkami”. Ich nazwa wywodzi się z wyglądu ich skorupy ochronnej. Korzystają z nich pasjonaci jazdy i tricków na BMX-ach i freeride’owców.

kask rowerowy

Do procesu wyboru kasku rowerowego należy podejść solidnie i nie wybierać kierując się tylko portfelem czy walorami estetycznymi. Fakt, że te czynniki są istotne, zwłaszcza jeżeli wybieramy kask dla swojego dziecka, które przecież nie będzie obchodziło czy kask ma dobrą wentylacją czy nie lub czy odpowiednio ochroni w czasie upadku. Kask dla dziecka powinien być wybierany razem z nim, aby mogło ono samodzielnie przymierzyć i pooglądać kask z każdej strony, wybrać odpowiadający mu kolor czy ozdobny wzór. Naszym zadaniem jest natomiast wyselekcjonowanie takich kasków, które spełnią wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa i będą komfortowe dla naszych pociech.

kask rowerowy dziecięcy

Pamiętajmy, że kask rowerowy to jedyna i najskuteczniejsza ochrona naszej głowy podczas upadku, zatem decydując się na jego zakup warto zrobić to z rozsądkiem i nie oszczędzać zbyt przesadnie na swoim bezpieczeństwie.