rower górskiNowe ścieżki w bielskim parku zjazdowym to atrakcja dla wszystkich, którzy kochają jazdę na rowerze i naturalnie ukształtowane trasy, które pozwolą na podniesienie swoich umiejętności technicznych w jeździe zjazdowej.

Październik to w wielu dyscyplinach oficjalne zakończenie sezonu. Tak jest również na rodzimym podwórku jeżeli mowa o ekstremalnej jeździe downhillowej.

Tegoroczne zakończenie sezonu rowerowego odbyło się podczas oficjalnego otwarcia nowej trasy bielskiego parku zjazdowego, Enduro Trials. Podczas organizowanych zawodów na linii startu spotkać można było zarówno zawodników zrzeszonych, jak i amatorów górskiej zjazdówki.

Mieszkańcy południowej części Polski, miłośnicy górskich ścieżek zwłaszcza jesienią, to chyba jedna z najszczęśliwszych grup w ekipie rowerowej.

Ścieżki w Enduro Trials, czy dla wszystkich?

Jak informują organizatorzy oraz administracja parku, ścieżki oddane do użytku posiadają różne stopnie trudności, dlatego w zależności od posiadanych umiejętności mogą skorzystaj z jednej z czterech dostępnych tras, których start znajduje się na szczycie Koziej Góry.

Rodzaje tras:

DH+ to 1940m ciężkiej trasy zjazdowej o średnim stopniu nachylenia 14%. Bardzo szybka trasa, bez utwardzonych odcinków pełna jest muld i naturalnych bandów, korzeni i wyskoków. Przeznaczona jest jedynie dla doświadczonych zjazdowców o wysokim poziomie umiejętności technicznych.

Stara Zielona to jedna z najdłuższych tras w Bielsku (2200 m), której stopień określony został jako trudny. To właśnie z tą ścieżką zmagali się uczestnicy Murapol Enduro Trials. Ze względu na 10% stopień nachylenia oraz brak utwardzonych powierzchni wymaga doskonałego przygotowania zjazdowego od strony osób, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności. Sedni czas zjazdów prezentowany przez zawodników podczas październikowych zawodów wynosił około 8 min. Administracja parku szacuje zjazd amatorski na poziomie 10 min+.

Twister to trasa łatwa, choć biorąc pod uwagę jej rzut tomograficzny w 90% składają się na nią zakręty i zwroty z naturalnymi lub sztucznie postawionymi bandami. Naturalne ukształtowanie podłoża tracy (kamienie, korzenie i muldy) w dolnych partiach zostały zagospodarowane i podsypane żwirową nawierzchnią. Niezbyt stroma trasa (6%) to doskonałe miejsce na techniczne opanowanie zakrętów i naukę przejazdów przez bandy i kamienie, zarówno dla początkujących jak i średnio-zaawansowanych zjazdowców. Na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę, jazda na rowerze nawet w warunkach miejskich to sport ekstremalny, który siłą rzeczy wymaga kondycji. W przypadku trasy Twister, o ile o niskim stopniu trudności, wyzwaniem stanowi jej długość- prawie 4400m.

Stefanka– najkrótsza trasa zjazdowa (885m) i najłatwiejsza ze wszystkich, jakie do zaoferowania ma bielski park. Pomimo sztucznie utwardzonej nawierzchni, która jest równa i raczej prosta pozwala cieszyć się swobodnym zjazdem. Stefanka swój początek ma zaraz ponad linią błoni i łączy się z trasą DH+, dlatego dla zjazdowców zaawansowanych często stanowi doskonałą alternatywę w przypadku drobnych awarii czy niemocy.

Jak zapowiadają administratorzy na 2016 rok został zgłoszony nowy projekt dodatkowej ścieżki, która połączyć ma Kozią Górę z Szyndzielnią i odciążyć żółty szlak turystyczny, który teraz stanowi element nadal eksploatowany przez rowerzystów.