kaski roweroweWielu zastanawia się nad tym, czy kaski rowerowe są niezbędne, czy też nie. To pytanie nurtuje nas od dawna, tym bardziej że my – Polacy – nie lubimy mieć niczego narzucane, a tymczasem zewsząd można usłyszeć, że ktoś wymaga od nas noszenia takowych i to pod groźbą kary.

Przyjrzyjmy się temu z bliska, tym bardziej że – jak się okazuje – kaski rowerowe to tak naprawdę same zalety, a my traktując je przez pryzmat obowiązku, podchodzimy doń niesprawiedliwie. Oto bowiem po pierwsze – każdy, kto krytykuje jeżdżenie w kasku, prawdopodobnie nie wie, jak groźne są urazy czaszki. Niejednokrotnie może się to skończyć nie tylko trwałą utratą zdrowia, ale także, a często nawet przede wszystkim życia.

 

Inni nie zakładają ich, ponieważ boją się, że będzie im za ciepło. To również błędne przekonanie, niemające żadnego podparcia poza tym, że takie osoby prawdopodobnie mylą powyższe z kaskami dla rolkarzy, które nie posiadają otworów wentylacyjnych.

 

Co ważne, w wielu krajach naszego kontynentu kaski rowerowe to już nie tylko coś wskazanego, ale prawdziwy obowiązek. Władze państw zdają sobie sprawę, że korzystanie zeń, to tak naprawdę uśmiech w stronę zachowania naszego zdrowia, bo nawet najdrobniejsza stłuczka może się skończyć tragicznie.

 

Jeżeli więc już się zdecydowaliśmy na takowe i jesteśmy skorzy weń zainwestować, pamiętajmy o konieczności wizyty w profesjonalnym sklepie rowerowym oraz o tym, aby kaski wybierać w zależności od swoich indywidualnych preferencji. Jedni potrzebują bowiem jednych modelów, inni innych, a wszystko zależy od preferowanego stylu jazdy.