buty spdButy spd były kiedyś odmieniane przez wszystkie przypadki dzisiejszych rowerzystów. Dziś temat już ostygł, ale mimo wszystko wciąż warto zastanowić się nad tym, czy warto zeń korzystać, czy też nie, tym bardziej że na wielu forach dyskusyjnych rozmowy nadal trwają.

Zacznijmy od zalet. Dlaczego warto? Buty spd są zmaksymalizowaniem możliwości w związku z pedałowaniem, które w tradycyjnym wydaniu skupia się jedynie na sile naciskowej, podczas gdyż spd siła działa również do góry. Efekt? Szybkość i mniejsze zmęczenie. Ponadto jest to świetny sposób na ustabilizowanie nogi, która nigdy nie zsunie się z pedała, co ma znaczenie nie tylko na wyścigach, ale i podczas typowych wycieczek turystycznych.

 

Dalej buty spd – wbrew powszechnemu przekonaniu – są skonstruowane tak, aby w momencie wywrotki noga sama się wypięła. Owszem, prototypy tychże takich sytuacji nie uwzględniały, przez co dochodziło na tym tle do wielu nieporozumień, ale dziś, kiedy technologia rowerowa poszła do przodu, nie ma z tym jakiegokolwiek problemu.

 

Nie jest to jednak wyposażenie skierowane do każdego, a wprost odwrotnie. Osoby, które nie jeżdżą na rowerze regularnie, raczej nie zrobią z tego pożytku i będzie to dlań zbędny wydatek. Ci zaś, którzy lubują się w kolarstwie, powinni przemyśleć, który z rodzajów powyższych wybrać, ponieważ trochę tego jest, a nie zawsze każdy model będzie adekwatny względem naszych oczekiwań.

 

Do butów konieczne są również pedały, dlatego jeżeli będziemy analizować dostępne dziś oferty, pamiętamy, żeby w kosztorysie takiego wydatku brać pod uwagę nie tylko obuwie.