rowery górskieJuż w ten weekend (12-13 września) Wisła stanie się stolicą europejskiego kolarstwa zjazdowego. W ramach corocznych Mistrzostw Świata to właśnie na Wielkim Stożku odbędą się zawody amatorów, jak i licencjonowanych zawodników w downhillu- Diverse Downhill Contest.

DDC organizowane jest regularnie od 2006 roku, a swoje początki zawdzięcza grupie zawodników, którzy własnymi rękoma zbudowali pierwszą trasę zjazdową na Wielkim Stożku. Warto tutaj wspomnieć, że trasa przejazdowa jest stale zmieniana i modernizowana, jak twierdzą sami organizatorzy to piękno tego sportu oraz współpraca- od zawodników dla zawodników– ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, wyzwania stawiane sobie nawzajem, a także miłość do ostrej jazdy, która wymaga precyzji opartej na doskonałej technice.

W ramach Mistrzostw organizowane będą zjazdy w 4 kategoriach: Elita Men, Elita Women, Junior Men i Junior Women, którzy na trasie zaprezentują swoje umiejętności i powalczą o podium. Poza pucharem organizatorzy imprezy (m.in. GoPro) przewidzieli nagrody pieniężne, a także każdego z uczestników licencjonowanych dotyczy dodatkowa punktacja według zasad określonych przez UCI (Międzynarodową Unię Kolarską).

Program imprezy przewiduje dwa dni zjazdowe. W piątek piesze prześledzenie trasy zjazdu, w sobotę trening i eliminacje konkursowe zakończone wielkim Whipem. Niedziela to dzień finałowych zjazdów. Po każdym dniu konkursowym organizatorzy DDC zapewniają afterparty podczas Plenerowego Kina Rowerowego w centrum Wisły, a także imprezy muzycznej, na którą wstęp mają zawodnicy i zgromadzeni kibice.